Terenska nastava se realizuje u skladu s odobrenim nastavnim programom i nastavnim planovima pojedinih predmeta koji se izvode na studijskom programu. Terenska nastava može se održavati u trajanju od jednog dana (jednodnevna terenska nastava) ili u trajanju od više uzastopnih dana s cjelodnevnim izvođenjem nastave (višednevna terenska nastava). Izvođači terenske nastave su odgovorni nastavnici i saradnici zaduženi za njenu realizaciju.
Rad na terenu podrazumijeva različite aktivnosti kao što su izrada popisa vrsta, opis staništa, sakupljanja uzoraka žive i nežive prirode, različita analitička mjerenja, vođenja terenskog dnevnika itd., a osim toga radi se i analiza materijala sakupljenog na terenu (determinacija vrsta, obrada podataka, diskusija, pisanje izvještaja). Studenti se za terensku nastavu trebaju propisno pripremiti (odgovarajuća odjeća, obuća, zaštita od sunca, zaliha vode i ostalo) prema uputstvu nastavnika koji izvode terensku nastavu. Smatra se da je student uspješno odradio terensku nastavu ukoliko je u njoj aktivno učestvovao i uredno izvršio sve predviđene zadatke.
Prema nastavnom planu, tokom prve i druge godine studija izvodi se jednodnevna, a tokom treće i četvrte godine studija višednevna terenska nastava. Tokom rada na terenu, studenti proučavaju živi svijet na mnogobrojnim tipovima staništa te se tako upoznaju sa florom i faunom različitih kopnenih (livadskih, šumskih, visokoplaninskih itd.) i vodenih (riječnih, jezerskih, morskih, barskih, močvarnih itd.) ekosistema.